Holowanie pojazdów
Holowanie pojazdu to czynność, która nie należy do zbyt przyjemnych rzeczy, zwłaszcza jeśli to nasz samochód ma być holowany. Teoretycznie nie ma przyjętej reguły, który samochód może ulec awarii wymagającej holowania, jednak zdecydowanie częściej przytrafia się to starszym samochodom niż nowszym. Poza tym wiele zależy również od marki samochodów. Jedne są bardziej awaryjne, inne mniej. Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem, w którym wyjaśniamy, jak powinna wyglądać prawidłowa procedura holowania pojazdów.
Podstawowe zasady prawidłowego holowania
Jeśli nasz samochód uległ awarii, która niestety wymaga holowania, to powinniśmy wiedzieć, kto takim holowaniem może się zająć. Mianowicie musi to być osoba, która posiada odpowiednie uprawnienia do holowania pojazdów. Drugą istotną kwestią jest to, że holowany samochód musi posiadać włączone światła mijania. Obalamy mit, że do holowania służą światła awaryjne, jak twierdzi większość kierowców! Dodatkowo, powinniśmy być wyposażeni w trójkąt ostrzegawczy, który umieszczamy na zewnątrz pojazdu, po jego lewej stronie. Zaznaczamy również, że odległość pomiędzy samochodami przy połączeniu sztywnym powinna wynosić max 3m, przy połączeniu giętkim od 4m do 6m. Ponadto, należy również zadbać o odpowiednie oznakowanie połączenia. Najlepiej sprawdzą się białe i czerwone pasy, zamontowane naprzemiennie lub chorągiewka w kolorze czerwonym lub żółtym.
To, co oczywiste podczas holowania, to poprawny stan techniczny holującego pojazdu. Musi mieć on sprawny układ kierowniczy i hamulcowy. Jeżeli nie posiadamy takiego samochodu, to nasz uszkodzony pojazd powinien zostać przetransportowany lawetą. Prędkość podczas holowania to 60km/h poza terenem zabudowanym i nie więcej niż 30 km/h w terenie zabudowanym.
Jak to wygląda w praktyce?
Niezależnie czy zdarzyło się nam mieć już przygodę z holowaniem pojazdu, czy nie, to mimo wszystko warto zaopatrzyć się w dobrej jakości linkę holowniczą. Takie linki dostępne są na każdej stacji benzynowej oraz w supermarketach, a ceny oscylują w granicy 20zł. Przed rozpoczęciem holowania sprawdźmy, aby zaczepy holu nie były zbyt duże. Dodatkowo, kierowca holujący powinien bacznie obserwować napięcie linki holowniczej.
Droga holowania powinna odbywać się w sposób płynny. Nie wskazane są gwałtowne szarpnięcia lub nierówna zmiana biegów. Zarówno podczas hamowania jak i całego holowania należy zachować szczególną ostrożność względem siebie, jak i pozostałych uczestników ruchu.
Pamiętajmy o tym, że podczas holowania samochodu należy poruszać się płynnie po drodze.
Nasza firma również świadczy usługi z zakresu holowania pojazdów. Zapraszamy do kontaktu!