Jakie przygotować auto używane i nowe na zimę?
Jakie przygotować auto używane i nowe na zimę?
Tydzień temu pisaliśmy o tym jak przygotować auto na zimę. Kontynuujemy temat. Jak poradzić sobie z mrozem i śniegiem? Jak sprawdzić hamulce szczególnie gdy kupujemy samochód w skupie aut? Czytajcie co radzimy.
Opony – najlepszy kontakt z drogą
Szykując się do zimy na drodze, musimy pamiętać, że letnie opony mają zupełnie inne właściwości niż ich zimowe odpowiedniki. Nie warto odkładać wizyty w serwisie do pierwszych opadów śniegu. Dlaczego? Ponieważ zimowe opony należy założyć gdy temperatura na zewnątrz spanie poniżej 7 stopni Celsjusza.
Dodatkowo bardzo istotną sprawą dotyczącą przyczepności samochodu na drodze jest kształt i rodzaj bieżnika. Jego głębokość oraz rowki powodują odprowadzanie wody, śniegu oraz błota pośniegowego. Niech się wam nie wydaje, że jeśli zima jest łagodna, a jak to mówią śniegu tyle co kot napłakał, to i tak opony zimowe są bezwzględnie konieczne.
Sprawdźcie statystyki, jak dużo kolizji i wypadków drogowych ma miejsce na drogach, na których nie zalega śnieg ani błoto. A co zrobić ze zużytymi oponami? Wulkanizator przyjmie nasze stare opony jeśli sami mu je przywieziemy.
Pamiętajcie, że kupując samochód w skupie aut dowiedzcie się czy do samochodu dołączono opony zimowe oraz sprawdźcie w jakim stanie są te, które założono już na samochód.
Zima poza miastem
Jeśli wybieracie się na Święta Bożego Narodzenia w góry lub później w okresie ferii zimowych, albo mieszkacie z dala od miasta koniecznie musicie zaopatrzyć się w łańcuchy śniegowe. Dzięki nim łatwiej i bezpieczniej będziecie mogli przemieszczać się swoim samochodem. Sam zakup sprzętu nie wystarczy. Lepiej sprawdzić w praktyce jak zakłada się łańcuchy. Jeśli podczas podróży pogoda radykalnie się zmieni, a jest to częste w obszarach górskich, nie warto wtedy podejmować nauki ich zakładania. Zróbmy to wcześniej na spokojnie, aby być przygotowanym na zmienne warunki atmosferyczne w czasie trasy. Nabywając samochód w auto skupie we Wrocławiu zawsze możecie zapytać o łańcuchy śniegowe. Doradzimy jakie wybrać i gdzie można je nabyć.
Zanim spadnie pierwszy śnieg i chwyci tęgi mróz
Dobra widoczność to nie tylko prawidłowe oświetlenie. Ważne jest przygotowanie szyb w naszym samochodzie. Skoro mowa o szybach to wiąże się z tym wymiana płynu do spryskiwania na zimowy oraz dokładne obejrzenie w jakim stanie są wycieraczki. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ gdy chwyci mróz płyn do spryskiwania zwyczajnie zamarznie, a stare wycieraczki nie przeczyszczą szyby, a mogą tylko pogorszyć widoczność. U nas w auto skupie możecie pytać o wycieraczki do modelu auta, który potrzebujecie, bo my we Wrocławiu posiadamy części do samochodów. Dodatkowa, ale bardzo istotna sprawa, to stan naszej przedniej szyby. Często mogą pojawić się na niej drobne odpryski, a w zalegająca w nich woda pod wpływem przymrozków czy mrozu może powiększyć pęknięcie czy rysę. Można dokonać wypełnienia ubytków, przecież nikt z nas nie chce otrzymać za jazdę z uszkodzoną szybą mandatu, a tym bardziej nieprzyjemnego w skutkach pozbawienia dowodu rejestracyjnego.
Gdy pojawi się pierwszy śnieg, rodzi się odwieczny problem z odśnieżaniem samochodu, przymarzaniem wycieraczek czy problemem z zamkiem auta. Chyba nie trzeba nikomu przypominać, że za jazdę zaśnieżonym autem grozi mandat karny. Jak walczyć z zimą i dostać się do zasypanego śniegiem pojazdu? Zdecydowanie pomaga dobra szczotka teleskopowa oraz preparat do odmrożenia szyb i zamków auta. Na noc warto odsunąć wycieraczki od szyby, tak aby zapobiec ich przymarzaniu. Skrobaczka to oczywiście podstawa do walki z lodem na szybach, ale dobrym rozwiązaniem jest odmrażacz, który nie porysuje jej powierzchni. A co z zamkami? Warto smarować gumowe uszczelki środkiem, który zawiera silikon, to zapobiegnie przymarzaniu. Na zamki proponujemy np. odmrażacze, które warto mieć zawsze przy sobie.
Hamowanie w warunkach zimowych
Pamiętacie co pisaliśmy o płynie chłodniczym? Z hamulcami jest podobnie. Tak samo wchłania wodę, tym samym obniża się temperatura wrzenia, a pedał hamulca staje się miękki. Gdy posiadacie już auto czy nabywacie je u nas w auto skupie Wrocław, to pamiętajcie, że nie może zachodzić dysonans między siłą hamowania w poszczególnych kołach samochodu. Wiecie jak to się dzieje, że opony potrafią wystrzelić? Chcecie tego uniknąć? Sprawdźcie w jakim stanie jest hamulec ręczny. Jeśli praktycznie go nie używano, to może on się zablokować, a tym samym będzie nam zużywał klocki hamulcowe pod wpływem tarcia, co doprowadzi do podniesienia temperatury koła auta i jego wystrzelenia.
Używane auta na zimę
Jeśli przymierzacie się do zakupu używanego auta, a chcecie, aby dobrze sprawdzało się w warunkach zimowych. Szczególnie zależy wam na tym jak dobre ma hamulce, jak zachowuje się podczas jazdy, to warto wybierając się do auto-skupu zabrać ze sobą znajomego, który zna się na samochodach i potrafi rozpoznać pojazdy, które np. mają zły stan linki hamulcowej.
W naszym auto-skupie we Wrocławiu doradzamy według potrzeb kierowcy oraz posiadamy części do samochodów, dlatego w razie potrzeby od razu można dokupić wybraną przez siebie część, tym samym oszczędzając czas i pieniądze oraz niepotrzebne nerwy.
Kupując używane auto, które ma świetnie sprawdzać się w warunkach zimowych warto wybrać taki auto-skup, który dokładnie zna stan pojazdu i posiada do niego części.
Pamiętajcie niezależnie czy nabywacie auto czy szykujecie się do pierwszego ataku zimy, nie bagatelizujcie i nie opóźniajcie wymiany opon czy płynów eksploatacyjnych.
Bo każde auto niezależnie czy używane czy nowe można w szybki sposób doprowadzić do tego, że będzie nadawało się tylko do złomowania. A na ten etap zapraszamy do naszego auto-skupu we Wrocławiu po przejechaniu wielu kilometrów na tysiącach dróg.