Wymiana opon – o czym należy pamiętać?
Każdy kierowca chcąc bezpiecznie poruszać się po drogach musi zadbać o wiele rzeczy. Wymiana oleju co rok, czy rozrządu co kilkadziesiąt tysięcy przejechanych kilometrów to konieczność. Dodatkowo, dwa razy w roku w każdym aucie należy wymienić opony, dzięki którym poruszanie się po każdym typie nawierzchni będzie bezpieczne i komfortowe. Wymiana opon choć trwa dosłownie kilka chwil wymaga umówienia się na wizytę odpowiednio wcześniej i oczywiście wybrania profesjonalnego serwisu ogumienia, czy warsztatu samochodowego, gdzie takie zadanie można zrealizować.
Wymianę opon warto zaplanować z wyprzedzeniem
Skup samochodów Wrocław to odpowiednie miejsce, aby móc szybko i sprawnie zarówno kupić opony używane, jak i wybrać pozostałe części, które na pewno przydaje się wymienić raz na jakiś czas. Firmy prowadzące sprzedaż opon używanych często oferują wymianę opon za niewielkie pieniądze. W przypadku wymieniania opon na zimę na pewno ostatecznym terminem na umówienie się na wizytę – aby zagwarantować sobie najbardziej dogodny termin wymiany – powinien być październik, albo początek listopada. W Polsce minusowe temperatury pojawiają się rzadko i często dopiero od stycznia. Jednak gdy wskazówka na termometrze przestanie przekraczać kilka stopni powyżej zera to znak, że trzeba zacząć zastanawiać się nad wymianą. Wymiana opon zimowych trwa kilkanaście minut. Podobną zasadę przy wymienianiu opon i kół samochodowych powinno się stosować w okresie letnim, zachowując sobie kilka tygodni wyprzedzenia w porównaniu do pozostałych kierowców.
Skup używanych opon – czy to się opłaca kierowcom?
Kierowcy nie posiadający dodatkowego kompletu opon na zimę, czy na lato powinni zastanowić się, gdzie można takie kupić. Najczęściej z racji niskiego kosztu wybierają skup używanych opon, gdzie ceny za komplet czterech opon wahają się w okolicach kilkuset złotych, za bardzo dobre i polecane na rynku modele. Sprawdzając tanie opony używane warto zapoznać się z oznaczeniami, które się na nich znajdują, aby uniknąć możliwych nieporozumień zaraz po zakupie. Poszukiwania używanych opon powinno się rozpocząć od portali ogłoszeniowych. To tam często opony używane można kupić po bardzo atrakcyjnej cenie. Alternatywą do wymiany opon dwa razy do roku mogą być opony wielosezonowe. Skup samochodów Wrocław oferuje nie tylko części do przeróżnych samochodów osobowych, ale także prowadzi sprzedaż opon używanych. Niezależnie, czy będą to zwolennicy opon używanych na zimę, czy lato, czy opon, które wymienia się po prostu co kilka lat w zależności od stopnia zużycia.
Opony używane – jakie wybrać do własnego auta?
Przyjęło się wśród kierowców zarówno tych mniej, jak i bardziej doświadczonych, iż jazda w lato, czyli podczas miesięcy, gdzie ta przyczepność powinna być teoretycznie lepsza jest mniej problematyczna. Można pozwolić sobie na skorzystanie ze swoich kilku sezonowych już opon i tym samym oszczędzić sporo pieniędzy. Brak śniegu na ulicach to także brak potrzeby przejmowania się własnym ogumieniem. Czy jednak jest to dobre podejście? Letnie, bardziej przyjazne warunki atmosferyczne to także większa przyjemność z jazdy, większe prędkości, ale i bezpieczeństwo często mimowolnie schodzi na drugi plan. Opony letnie jednak powinny spełniać swoje zadanie tak samo dobrze jak opony zimowe. Opony używane mogą być tak samo dobre jak opony nowe. Diabeł tkwi w szczegółach! Podczas rozglądania się za konkretnym modelem opon warto sprawdzić kilka cech charakterystycznych. Najbardziej istotny będzie indeks prędkości, jednak równie ważne ważne będzie dopasowanie rozmiaru pod swój własny samochód. Przy zakupie opon używanych trzeba koniecznie sprawdzić bieżnik. Nie tylko jeśli chodzi o jego konstrukcję, ale też o starcie. Jeśli bieżnik będzie praktycznie niewidoczny oznacza to, że nie warto płacić nawet niewielkich kwot za takie opony. Bieżnik na oponie gwarantuje wysoką przyczepność, czyli stabilne i bezpieczne trzymanie się jezdni, ale także skraca drogę hamowania. Każdy kierowca szuka jak największych oszczędności. Dlatego naszą radą będzie kupowanie opon letnich w okresie zimowym i odwrotnie! Przemyślana inwestycja pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a pozostałe środki możemy z powodzeniem zainwestować w inne części zamienne do auta.
Zalety dobrych jakościowo opon samochodowych
Zasada jest prosta. Im lepsze opony zamontujemy we własnych pojazdach tym możemy liczyć na szereg zalet, które widoczne będą na pierwszy rzut oka. Po pierwsze zmniejszy się spalanie samochodu jeśli umiejętnie dobierzemy oponę do panujących warunków na drodze. Wielbicieli opon zimowych, przeciągając wymianę do późnych miesięcy w nowym roku mogą więc zaobserwować większe zużycie paliwa oraz większe opory toczenia. Dlatego warto zwrócić uwagę na systematyczną wymianę opon oraz na ich jakość. Kolejną zaletą dobrze dobranych opon samochodowych będzie efektywność hamowania na mokrej powierzchni. Dobrze dobrane opony radzą sobie z tym doskonale, dzięki czemu jazda samochodem w deszczu jest tak samo bezpieczna jak w słoneczne, suche dni. Zaletą numer trzy jest o wiele mniejszy hałas. Każda opona ma swoje indywidualne parametry, na które warto zwrócić uwagę. Wszystkie te informacje powinny zostać zawarte na specjalnej etykiecie, która dołączona będzie do opony samochodowej.
Najwyższa klasa opon samochodowych
Opony podobnie jak samochody dzielą się na segmenty. Dzięki temu łatwo dość łatwo możemy podjąć odpowiednią decyzję zakupową. Na rynku wyróżnić możemy trzy klasy opon, gdzie jak nietrudno się domyślić klasa wyższa będzie o wiele droższa, niż ta z dolnej półki. Cena odpowiada lepszym parametrom, tak więc bardziej wymagający kierowcy mogą zdecydować się na wszystko co najlepszego dla własnego samochodu. Poniżej przedstawiamy trzy klasy, o których każdy kierowca decydujący się na zakup opon samochodowych powinien pamiętać:
1. Klasa premium
Najbardziej popularny producenci – Bridgestone, Pirelli, Michelin. Opony, które używane są przy najbardziej wymagających samochodach, także w Formule 1. Nic dziwnego, że są synonimem wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa.
2. Klasa średnia
Modele klasy średniej są przeznaczone zarówno do samochodów osobowych, jak i dostawczych i ciężarowych. Wyróżnić możemy kilku najważniejszych producentów, takich jak Fulda, BFGoodrich, Firestone.
3. Klasa ekonomiczna
Mimo, iż opony posiadają oczywiście odpowiednie atesty oraz przeszły wszystkie niezbędne testy, nadal jest to segment nie tak często wybierany przez kierowców. Bardzo budżetowe rozwiązania nie każdemu odpowiadają, jednak i fani opon tej klasy twierdzą, że nie doświadczają żadnych problemów podczas codziennej jazdy.
Ile kosztuje wymiana opon i gdzie zrobić to najlepiej?
Wysokie ceny to standard jeśli chodzi o wymianę kompletu opon samochodowych w mniej lub bardziej specjalistycznych warsztatach samochodowych. Ceny te wręcz mogą odstraszać. Kierowcy często jednak nie mają innego wyjścia. Dodając do tego koszt nowych opon ta jednorazowa usługa może wynieść ponad tysiąc złotych. Jeśli jednak wymienimy opony kilka tygodni przed wszystkimi, uchronimy się tym samym przed podwyżkami cen usług, które zawsze następują w momencie największego zainteresowania.