Abyśmy mogli mówić o procedurze złomowania, niezależnie czy dotyczy samochodu osobowego, czy innego pojazdu mechanicznego, trzeba wziąć pod wagę, że każdy pojazd musi być w miarę kompletny. Przepisy mówią, że waga złomowanego pojazdu (dotyczy tylko samochodów osobowych), nie może być mniejsza niż 90% masy własnej, która widnieje w dowodzie rejestracyjnym. Procedura złomowania nie odbywa się już tylko i wyłącznie na złomie. W dzisiejszym świecie, możliwość tę posiadają również firmy, zajmujące się skupem pojazdów.
Często zdarza się, że klienci wybierają skup aut, jako idealne miejsce do zezłomowania swojego pojazdu, ponieważ otrzymują korzystniejszą ofertę cenową. Dodatkowym plusem, świadczącym na korzyść takich miejsc, jest legalnie prowadzona działalność. Niestety, złomowiska nie zawsze posiadają wymagane zezwolenia na świadczenie tego typu usług. Dlatego też dla własnego bezpieczeństwa lepiej wybrać się w sprawdzone miejsce.
Najczęstszym i największym problemem dla posiadaczy już wieloletnich samochodów są trudno dostępne części zamienne. Dzieje się tak, ponieważ producenci odchodzą od wypuszczania na rynek części do samochodów, które już od lat nie są produkowane. W związku z tym, najlepszym sposobem na znalezienie potrzebnego elementu są skupy, złomowiska czy popularne szroty. Istnienie takich miejsc jest niewątpliwie bardzo potrzebne da osób, które interesują się renowacjami samochodów. Jeśli jednak zadecydujemy o potrzebie złomowania, to nasz skup aut chętnie podejmie się tego działania.
Złomowanie przynosi korzyści dla obydwu stron. Sprzedający pozbywa się problemu, jakim jest awaryjny samochód, a stacja demontażu wzbogaca się o kolejną ilość złomu. Ponadto, stary i zardzewiały samochód stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, a także dla bezpieczeństwa całego ruchu drogowego.
Należy wiedzieć, że przepisy prawa, które mówią o wrakach pojazdów przeznaczonych do kasacji, są wyjątkowo restrykcyjne. Regulują to ustawy odnośnie recyklingu i ochronie środowiska naturalnego.